BİTLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OĞUR, TRT KURDİ´YE KONUŞTU

Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Mürteza Oğur, Bitlis´te hayata geçirilen projeleri TRT Kurdi´ye anlattı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OĞUR, TRT KURDİ´YE KONUŞTU

Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Mürteza Oğur, Bitlis´te hayata geçirilen projeleri TRT Kurdi´ye anlattı.

 

Kız Çocuklarının Okula Kazandırma Projesi (KEP) ve öğrencilerin Avrupa´ya gönderilmesi projeleri hakkında konuşan Oğur, açıklamalarını Kürtçe olarak yaptı.

 

TRT mikrofonuna Kürtçe konuşan Oğur, şu ana kadar 300 evi gezdiklerini ve 83 örgün eğitim, 123 açık öğretim olmak üzere toplamda 211 kız çocuğunu eğitim öğretime kazandırdıklarını belirtti. Oğur, “Hepinizin de bildiği gibi ülkemizde eğitim seferberliği 2002’den itibaren başlamıştı. Çok iyi hatırlıyorum, 2004 yılında ‘Haydi Kızlar Okula Projesi’yle kız öğrencilerin eğitime kazandırılması için seferberlik başlamıştı. Aynı proje bugün KEP olarak devam etmektedir. Bu projede çalışan arkadaşlarımızla alan araştırması yaptık. Okula gelemeyen veya eğitimine devam edemeyen kız çocuklarıyla ilgili ikna çalışmaları yaptık. 300’e yakın aileyi ziyaret ettik. Bu 300 aileden 83 aile ikna edilerek bu kızlarımız örgün eğitime kazandırıldı. Bunun dışında 123 kızımız ise açık öğretim lisesine kayıt edildi. Bu konuda Allah razı olsun, hayırseverlerimizin inşa etmiş olduğu okul ve yurtların büyük katkısı oldu. Eğitimine devam edemeyen bu kızlarımız şu an hayırseverlerin yaptırdığı yurtlarda kalmaktadır. İnşallah bundan sonra da bu kızlarımızın eğitimine devam etmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu yıl pansiyonlarımızda bazı geliştirici çalışmalara imza attık. Çocuklarımızın dışarıda kalmaması için kız yurtlarımızın kapasitesini 250 kişi daha arttırdık. Bu yıl bitirilecek projeler sonucunda ise Allah nasip ederse okula devam edemeyen tek bir çocuğumuz bile kalmayacak” diye konuştu.


BİTLİSLİ ÖĞRENCİLER AVRUPA´YI GEZECEK

 

Avrupa´ya göndeirlecek öğrencilerle ilgili konuşan Oğur, Proje kapsamında, 322 bin avro hibe desteğiyle 163 öğrenci ve 35 öğretmenin Avrupa´nın önde gelen ülkelerinden Belçika, Polonya, Portekiz, Hollanda, Almanya, İngiltere, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti´ne gideceğini belirtti.

 

Oğur, yaz dönemine kadar yurt dışına çıkmaları öngörülen öğrencilerin, gezi öncesinde İstanbul´u görme imkanı bulacağını bildirerek, şöyle konuştu: "Bu gezi sayesinde yurt dışına çıkmadan önce öğrencilerimizin kendi ülkesindeki güzellikleri görmeleri sağlanacak. Böylelikle öğrencilerimizin ulusal ve kültürel aidiyet duygusu geliştirilerek, ülke sevgisi kazanmalarını sağlayacağız. Ayrıca ilimizde yapılan çalışmaların örnek oluşturabilmesi için ayrıntılı olarak Ulusal Ajans´a rapor vermeyi düşünüyoruz. Proje hazırlayan okullarımıza ve Ar-Ge Projeler Birimine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum."


VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ... 

Yeni Hükümet Konağı Kat 3 BİTLİS - (434) 280 13 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.