BİTLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Emin Korkmaz´ın Engelliler Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Emin Korkmaz´ın Engelliler Haftası Mesajı

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Emin Korkmaz engelliler haftası nedeniyle şu mesajı verdi. "Unutulmamalı ki her fert bir engelli adayıdır".

     10-16 Mayıs tarihleri arası engelliler haftasıdır. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini ve geleceğe umutla bakabilmelerini sağlamak, onları toplumsal hayatta etkin ve verimli kılmak için toplumda farkındalık oluşturmak herkesin ortak görevidir. 

     Engellilik insanlığın ortak sorunu olduğundan; Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanır. Toplumun her alanında engellilere saygı göstermek, onları da toplumun bir ferdi olarak kabul edip dışlamamak gerekir. Engelli ya da engelsiz herkes, insan olma onuruna yaraşır bir biçimde yaşama ve kabul görme hakkına sahiptir. Toplumumuzun her bir ferdinin engelli kardeşlerimizi anlayarak yaşayabilmesi büyük önem arz etmektedir.

     Engellilik konusu, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren en önemli ve hassas konuların başında gelir. Bu hassas ve harika insanları (engelli)   hayatın her alanında var olmalarını ve kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri için her birey  onlarla empati kurmalı,  sorunların çözümüne katkıda bulunmalıdır. Unutulmamalı, engelli olmak bireyin tercihi değildir, kaderidir. Engelli olmak ya doğuştan ya da sonradan gerçekleşir. Bu nedenle her insan bir engelli adayıdır. Engelli insan, eksik insan değildir. Eksikliklerin fark edilmesini sağlayan insandır. Bu nedenle tamamlayıcıdır. 

     Halbuki engelli bireyler, her şeyin üstesinden gelebilen, özellikle ruh dünyaları çok geniş, ufukları derin, bakış açıları engin insanlardır. Toplumda bir arada ve beraber yaşamanın en mümkün olduğu kişilerdir. Özellikle bu bireyler en küçük şeyle bile mutlu olabilen bireylerdir. Bu nedenlerle herkesin engelli vatandaşların yardımına koşması, paylaşma, kaynaşma, dayanışma gibi manevi değerleri ortaklaşa değerlendirilmesi için çaba göstermesi gerekmektedir.  

  Bitlis olarak engelli kardeşlerimizin eğitimine bir başka önem vermekteyiz. Merhametin, vefanın tarih boyunca filizlendiğii bu topraklarda yaşayan  engelli bireylerimize şefkat ve özveriyle bakan  ailelerine ve onları yetiştiren onları topluma kazandıran vefakar öğretmenlerine, engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunların çözümünde  katkısı olan herkese  en içten  şükranlarımı arz ederim.      

   Bu hafta boyunca yapılacak tüm etkinlikleri hazırlayan tüm ekibimizi tebrik ederim. Bu etkinliklerin farkındalık oluşturmasını temenni ediyorum.                                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                                                Mehmet Emin Korkmaz
                                                                                                                                                                                                             Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü

Yeni Hükümet Konağı Kat 3 BİTLİS - (434) 280 13 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.