BİTLİS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Emin KORKMAZ' ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Emin KORKMAZ' ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması

Öğretmenlik bir insanlık mesleğidir. İnsanlığın duyduğu; vefa, merhamet, saygı,  sevgi, yardımlaşma,  aydınlatma ve tebliğ gibi insanı kavramları hayatın her anında yaşar. Bu nedenle peygamberine meslek, kutsal meslek olarak bilinir. Toplum en kıymetli varlığını tereddüt etmeden öğretmene teslim ediyor.  Öğretmen; her zaman bilgi üretir, geliştirir ve yarınlara aktarılması sürecinde çok önemli bir rol yüklenir.  Öğretmen; onurlu ve saygın bu görevi sevgiyle ve fedakârlıkla sürdürürken, dün olduğu gibi bugün de her türlü değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere doğru götürmenin heyecanını yaşıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder."

   "Bir millet irfan ordusuna malik olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin yaşayacak neticeleri vermesi, ancak irfan ordusuyla kaimdir."

   Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ öğretmenlik mesleğinin bir toplumun olmazsa olmazı olduğunu bu sözlerle ifade ediyor.

   Değerli Öğretmenlerim;

  Türk öğretmeninin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlere de mesleklerinin yüceliği bilinci kazandirmalıyız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kullanmaktadır.

  Sevgiyle, sabırla, inançla, özveriyle öğretmenlik mesleğini yerine getiren, geçmişin öğreticisi, istikbalimizin mimarı Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal etmiş ve şehit ogretmenlerimizi saygıyla yad ederken  siz saygı değer emekli ve mesleğini icra eden öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü yürekten kutlarım.  Bir öğretmeni unutulmaz yapan şeyin öğrencisinin yüreğine dokunması olduğunu da unutmamalıyız.

                                                                                                                                                                                                                 Mehmet Emin Korkmaz
                                                                                                                                                                                                             Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü

 

23-11-2022

Yeni Hükümet Konağı Kat 3 BİTLİS - (434) 280 13 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.